Nazwa: Kancelaria Prawna Kaczmarek i Partnerzy
Telefon 516 757 501
Adres Warszawska 96
Miejscowość Gdańsk
Kod pocztowy 80-180
Adres domeny: https://adwokatgd.pl

Oceń firmę (0 z 0 głosów)Opis:


Część rodziców nie sprawuje w odpowiedni sposób władzy rodzicielskiej względem własnych dzieci lub też posuwa się do nadużyć, co negatywnie wpływa na małoletnich. W takich sytuacjach na wniosek drugiego rodzica, innych członków rodziny lub też osób postronnych reprezentujących prawa dziecka - sąd może ograniczyć lub pozbawić praw rodzicielskich opiekunów. 

Ograniczenie władzy rodzicielskiej najczęściej następuje w przypadku nie wywiązywania się z obowiązków rodzicielskich oraz zaniedbań względem nieletniego. Kolejną sytuacją jest uzależnienie opiekuna od alkoholu czy innych używek. Często do ograniczenia praw rodzicielskich następuje także w wyniku prowadzonej sprawy rozwodowej i braku porozumienia pomiędzy stronami w kwestii dzielenia opieki nad dziećmi. Należy jednak podkreślić, że sądowe ograniczenie praw rodzicielskich nie jest równe z zakazem kontaktu. Rodzic nadal może w pełni prawnie widywać się z nieletnim oraz spoczywa na nim obowiązek płacenia alimentów. Jeśli obojgu rodzicom została ograniczona władza rodzicielska to dziecko zwykle trafia do rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczo - wychowawczej. 

Ograniczenie a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Pozbawienie praw rodzicielskich jest znacznie poważniejsze i jest zasądzone najczęściej w przypadku poważnych zaniedbań względem dziecka. Rodzic w takiej sytuacji nie może już decydować w żaden sposób o losach małoletniego, a także nie prawa zarządzać jego ewentualnym majątkiem. Często też sąd decyduje o ograniczeniu lub zakazie kontaktowania się z dzieckiem. Warto jednak podkreślić, że tak jak w przypadku ograniczenia praw rodzicielskich, opiekun może starać się o odzyskanie władzy rodzicielskiej spełniając określone warunki. Wszystko jednak zależy od przyczyny ograniczenia czy pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Na stronie adwokatgd.pl można znaleźć wiele informacji na temat prawnych konsekwencji sądowego ograniczenia praw rodziców względem sprawowania opieki nad dziećmi oraz możliwości odzyskania władzy rodzicielskiej.

Opinie o Kancelaria Prawna Kaczmarek i Partnerzy


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

Firmy w okolicy